Jak można pomóc seniorom w walce z samotnością?

Postępujące choroby wieku starczego mogą doprowadzić nie tylko do obniżenia sprawności i jakości codziennego funkcjonowania. Wpływają one bowiem także na stan psychiczny, powodując obniżenie samopoczucia, a niekiedy nawet depresję. Jak pokazują badania, stan zdrowia samotnych osób pogarsza się znacznie szybciej, a te tracą chęć do życia, przestając dbać o siebie i prosić o pomoc w momencie, gdy najbardziej jej potrzebują. Jak można pomóc osobom starszym w walce z samotnością?

Dom seniora Holi-Care

Czy dom opieki jest dobrym sposobem na walkę z samotnością?

Poczucie izolacji u osób starszych na ogół wiąże się z mieszkaniem w pojedynkę oraz słabnącym zainteresowaniem ze strony członków rodziny, których napięty harmonogram dnia coraz rzadziej uwzględnia odwiedziny u seniora. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji może być pobyt w domu opieki. Jednym z nich jest dom seniora w Krakowie (https://holi-care.pl/dom-seniora-krakow/), zapewniający wysoki standard opieki i możliwość budowania relacji społecznych z osobami w podobnym wieku. Takie relacje interpersonalne likwidują uczucie samotności sprawiając, że osoby starsze na nowo mogą cieszyć się rozmowami i czasem, spędzanym z ludźmi w podobnym wieku.

Dlaczego dom spokojnej starości jest dobrym rozwiązaniem?

Placówki, które oferują całodobową, profesjonalną opiekę nad starszymi osobami, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo umożliwiają one aktywne życie towarzyskie, oferując ciekawe zajęcia, organizując wydarzenia kulturowe i różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Na bieżąco monitorują one również stan zdrowia podopiecznych, zapewniając im rehabilitację, pozwalającą cieszyć się dobrym zdrowiem znacznie dłużej.

Prywatny dom opieki

Jak wybrać dom opieki dla osoby starszej?

Wybór najlepszego domu opieki z pewnością nie może być przypadkowy. Takie poszukiwania należy rozpocząć znacznie wcześniej, dzięki czemu będziemy mieć czas, by dokładnie sprawdzić placówkę, jeszcze przed przyjazdem na miejsce. Poszukiwania warto rozpocząć od prześledzenia stron internetowych domów opieki, które bierzemy pod uwagę. Dla przykładu, na stronie https://holi-care.pl znaleźć można szereg istotnych informacji o ofercie dla seniorów oraz galerię zdjęć, dzięki której możemy sprawdzić, jak wygląda wnętrze budynku i jego otoczenie. Należy również skontaktować się z wybraną placówką telefonicznie, by zapytać o koszty pobytu i ofertę, z którą wychodzi ona do seniorów. Nie można również pominąć opinii innych użytkowników, zamieszczanych na różnego rodzaju portalach internetowych. Z nich dowiemy się m.in. o jakości obsługi w placówce oraz komforcie, zapewnianym podopiecznym w trakcie pobytu.

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w domu seniora?

Odwiedzenie domu opieki dla seniorów jest konieczne przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu bliskiej osoby w danej placówce. W trakcie odwiedzin należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ewentualne bariery architektoniczne, wyposażenie łazienek i standard pomieszczeń, w których przebywają osoby starsze. Nie bójmy się również zweryfikować, jak wygląda opieka nad seniorami, w tym również opieka medyczna, która na tym etapie życia odgrywa bardzo istotną rolę.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. admin pisze:

    Moja babcia po zamieszkaniu w domu seniora przeżyła chyba swoją drugą młodość! Poznała mnóstwo osób w swoim wieku, z podobnymi przeżyciami i zainteresowaniami. Dom opieki dla osób starszych również zapewniał im dużo rozrywki — zajęć, spotkań, a nawet imprez! To naprawdę super miejsce dla samotnego seniora!

Dodaj komentarz