Czym jest kiretaż stomatologiczny?

Jeśli coraz częściej pojawiają się stany zapalne dziąseł, a nalot z kamienia znajduje się w pobliżu korzeni zębów, zwykła pielęgnacja za pośrednictwem skalingu oraz piaskowania nie wystarczą. W takim wypadku niezbędne jest wykonanie bardziej skomplikowanego zabiegu, który wiąże się z większym kosztem oraz ingerencją. Wymaganym w takim momencie zabiegiem staje się kiretaż.

Kiedy warto jest zdecydować się na kiretaż?

Czym jest kiretaż?

W momencie, gdy kamień nazębny gromadzi się na korzeniu, pojawia się problem, jakim są stany zapalne dziąseł. Gdy są one bardzo częste, a kamień dostaje się do kieszonki dziąsłowej, niezbędne staje się wykonanie zabiegu kiretażu. Na czym ten zabieg polega? Zgodnie z informacjami ze strony novadent-stomatologia.pl, podczas zabiegu kiretażu usuwa się skupiska bakterii jak i oczyszcza się korzeń z kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Zabieg ten jest bolesny, dlatego też wykonuje się go pod znieczuleniem miejscowym. Dzięki temu pacjenci nie muszą się obawiać nieprzyjemnych dolegliwości.

Jak wykonuje się kiretaż?

Zależnie od tego jak głębokie są kieszonki dziąsłowe rozróżnić możemy dwa rodzaje kiretażu:

  • Kiretaż zamknięty – ten rodzaj zabiegu wykonuje się, gdy kieszonki dziąsłowe są mniejsze niż 5 mm. Dzięki mniejszej wielkości kieszonek stomatolog nie musi rozcinać dziąsła, by dostać się do całego korzenia i go dokładnie oczyścić. Po zabiegu, by zapobiec zakażeniom, kieszonki są dokładnie płukane. Wizyta kontrolna po takim zabiegu odbywa się po tygodniu, by ustalić, czy nie pojawia się znów stan zapalny.
  • Kiretaż otwarty – w tym przypadku ze względu na wielkość kieszonek dziąsłowych przekraczających 5mm, niezbędne jest dokonanie nacięcia na dziąśle. Jedynie wtedy będzie możliwe dokładne oczyszczenie kamienia, by stan zapalny więcej nie powracał. Po wyczyszczeniu korzenia ranę dokładnie się płucze i zszywa dziąsło, by szybciej się wygoiło. Po tygodniu można skontrolować, czy rana dobrze się goi i zdjąć szwy.

Ile kosztuje kiretaż stomatologiczny?

Czy warto robić kiretaż?

Jest to jedyny sposób, by dokładnie oczyścić korzeń z odkładającego się kamienia nazębnego, płytki nazębnej oraz pozbyć się gromadzących się w tym miejscu bakterii. Bez tego zabiegu niemożliwe jest usunięcie przewlekłych stanów zapalnych, które mogą prowadzić do utraty zębów nawet gdy są one zdrowe. Zaniedbanie dziąseł i unikanie kiretażu prowadzi do powstawania coraz rozleglejszego stanu zapalnego, co może doprowadzić do groźnych powikłań.

Jaki jest koszt wykonania kiretażu?

Zabieg ten nie należy do najtańszych. Koszt jest wysoki szczególnie w przypadku wersji otwartej zabiegu, ponieważ wiąże się z większym skomplikowaniem. Cena może się różnić zależnie od gabinetu stomatologicznego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy gabinet przeprowadza kiretaż otwarty, dlatego też wszystko trzeba skonsultować ze swoim stomatologiem.

Co robić po kiretażu?

Sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, a dodatkowo powoduje pewne utrudnienia po jego wykonaniu. W przypadku zabiegu otwartego liczyć się trzeba z dolegliwościami takimi jak obrzęk, krwawienia, tymczasowa utrata czucia, czy też wrażenie ruchomości zębów. Dolegliwości te znikają w miarę gojenia się rany pozabiegowej. By wszystko po zabiegu przebiegało prawidłowo, niezbędne jest trzymanie się konkretnych zaleceń. Należy przyjmować odpowiednie leki i płukanki. Przez pierwsze 12 godzin należy zrezygnować ze szczotkowania zębów, a później używać trzeba szczoteczki z miękkim włosiem. Nie wolno też do ustąpienia wszystkich dolegliwości nitkować zębów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz