Jak przygotować ciekawy artykułu – kilka pomocnych wskazówek

Pisanie artykułów do Internetu przychodzi jednym łatwiej, a innym nieco trudniej. Aby napisać dobry i ciekawy artykuł, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim osoba chcąca pisać pasjonujące artykuły w sieci musi posiadać odpowiednie umiejętności językowe oraz dobrą technikę optymalizacji SEO. Artykuły w internecie muszą być przyjazne dla czytelnika i wyszukiwarki. W tym artykule podpowiemy Ci, jakimi zasadami należy się kierować, aby pisać dobre i przyjazne artykuły w Internecie. Dzięki przedstawionym wskazówkom Twoje teksty będą lepiej odbierane i zwiększy się ich zasięg.

ciekawe artykuły

Co robić, zanim zaczniesz pisać artykuł?

Przed przystąpieniem do pisania artykułu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Warto dokładnie przemyśleć, co będziesz pisał i do kogo. Równie ważne jest, aby dokładnie przeanalizować cel, w jakim powstaje konkretny artykuł. Jeżeli szczegółowo już przemyślisz te kwestie, to zajmij się rozplanowaniem struktury i treści tekstu. Ważnym elementem każdego artykułu są śródtytuły, ponieważ odpowiadają za uporządkowanie tekstu. Warto więc sobie na początku wypisać planowane śródtytuły i sporządzić notatki na temat treści, jaka znajdzie się w danych akapitach. Śródtytuły muszą odnosić się bezpośrednio do treści zawartej pod nimi, a oprócz tego są idealnym miejscem w artykule do zamieszczania słów kluczowych.

Przed przystąpieniem do właściwego pisania, możesz poszukać niezbędnych informacji na dany temat w Internecie, jeżeli masz taką potrzebę. Pamiętać trzeba jednak, że kopiowanie treści jest niedozwolone i może spowodować całkowitą dyskwalifikację napisanego artykułu. Warto także przygotować sobie własne notatki, które wykorzystasz w tekście. Ułatwia to i przyśpiesza prace, szczególnie gdy piszesz artykuł na podstawie własnych przemyśleń.

Zaufaj prostocie

Gdy wszystko na temat struktury i treści w artykule masz już przygotowane, możesz przystąpić do właściwej pracy. W tym miejscu wielu początkujących autorów popełnia zasadniczy błąd, ponieważ starają się na siłę wymyślać skomplikowane sformułowania i figury stylistyczne. Dużo lepiej jest jednak korzystać z prostych i jasnych sformułowań, aby przyszły czytelnik się nie zagubił podczas czytania artykułu.

Kolejnym aspektem, który warto poruszyć, to trzymanie się konsekwencje języka polskiego. Nie zaleca się używania zbyt dużej ilości zapożyczonych słów z języka angielskiego, ponieważ psuje to odbiór podczas czytania artykułu. Oczywiście słowa pochodzenia obcego, które na dobre zagościły w języku polskim, można używać bez większego problemu. Szczególnie słownictwo biznesowe jest pełne takich określeń. W takim przypadku stosowanie polskich odpowiedników mogłoby powodować niejasności dla wielu osób.

Używaj przykładów i pisz obrazowo

Bardzo ważne jest, by podczas pisania artykułu podawać dużo przykładów. Spowodowane to jest tym, że tekst, który nie odnosi się do konkretnych rzeczy, może stać się nudny i odrzuci potencjalnych odbiorców w trakcie jego czytania. Z tego właśnie powodu bardzo mile widziane jest podawanie przykładów, które dotyczą życia codziennego. Takie teksty są znacznie chętniej czytanie i lepiej odbierane, ponieważ czytelnik może łatwo odnieść zawartą treść do swojego życia. Pokazanie, że cos funkcjonuje w praktyce, dodatkowo wzmacnia przekaz treści. Pokazuje to jasno, że zawarte w artykule zagadnienia mogą działać w rzeczywistości, którą każdy zna.

Przejrzysty tekst

Pisząc artykuł, ważne jest, aby skrócić całość do minimum. Rozbudowane akapity, składające się ze ściany tekstu jedynie odrzucają czytelnika, który nie będzie miał ochoty zagłębić się w tak napisaną treść. Podzielenie artykuły na mniejsze i bardziej funkcjonalne części sprawi, że czytelnikowi będzie się łatwiej czytać w całość. Pamiętać jednak należy, że nawet krótki tekst może okazać się nijaki i niezrozumiały. Należy bowiem przedstawić treść w sposób logiczny i poprawny stylistycznie. Krótki tekst musi uderzać w punkt tego, co chcemy przekazać.

Dobra historia i intencje czytelnika

Ludzie dużo chętniej czytają teksty, które zawierają ciekawą historię. Dlatego warto już we wstępie artykułu zawrzeć ciekawą i przyciągającą historię. Spójna opowieść może w znakomity sposób wprowadzić czytelnika do dalszej części artykułu. Pamiętaj także o tym, do kogo kierowana jest lektura. Postaraj się dostosować strukturę i język do miejsca, w którym, będzie dostępny artykuł. Dopasowanie treści do tego, jaką wiedzę posiada potencjalny czytelnik, pozwala lepiej zrealizować cele. Warto jest więc wczuć się w rolę odbiorcy, by przygotować jak najbardziej jasny i ciekawy dla niego artykuł.

Tytuły są kluczem do sukcesu

Bardzo wiele osób w pierwszej kolejności zwraca szczególną uwagę na tytuł artykuły. Dlatego dobrze jest stosować chwytliwe nagłówki. Bezpośrednie nagłówki mówią jasno, czego będzie dotyczyć treść danego tekstu. Pośrednie nagłówki będą wzbudzać ciekawość i zainteresowanie w czytelniku. Skutecznym sposobem, na przyciągnięcie uwagi do naszego artykuły, są również nagłówki w formie pytań. Najlepiej, aby taki tytuł był odwzorowaniem pytania, na jakie czytelnik stara się uzyskać odpowiedź.

Podsumowując, napisanie dobrego artykułu wiąże się z zachowaniem kilku ważnych zasad. Tak naprawdę tylko praktyka może nauczyć nas, jak napisać prawidłowo dobry tekst. Stosowanie się jednak do powyższych rad i zasad może znacząco podwyższyć jakość napisanego przez nas artykułu.

Możesz również polubić…