Mozga trzcinowata – jej uprawa, zastosowanie i odmiany

Mozga trzcinowata jest jednym z najciekawszych gatunków traw, które występują na nizinach naszego kraju. Jest bardzo odporna na różnego rodzaju temperatury i posiada walory estetyczne. Jest także łatwa w uprawie. Ma różne zastosowania, zalicza się również do traw użytkowych, a przy pomocy kłączy, które są dość grube bardzo łatwo rozprzestrzenia się pod ziemią.

mozga trzcinowata uprawa

Mozga trzcinowata- opis

Mozga trzcinowata ma swoje występowanie na nizinach Polski i zalicza się do rodziny wiechlinowatych. Ten gatunek trawy lubi zajmować żyzne gleby, np. łąki czy tereny zalewowe. Jest uprawiana też przez człowieka, a o tym więcej w następnym akapicie.

Pod względem wyglądu ta trawa przypomina trzcinę pospolitą, a jej wysokość może wynosić od 1 do 3 metrów. Łodyga posiada źdźbła, które są gładkie, a także połyskujące i wąskie liście, które mają szarozielony odcień. Natomiast kwiaty są koloru brunatno-czerwonego. Czas kwitnienia przypada na okres czerwca i lipca.

Kłoski najczęściej pokryte są fioletem i ciemnym zielonym kolorem, a głównym ich kolorem jest jasnozielony. Owoce tej rośliny mają niewielkie rozmiary, a nazywane są ziarnkami, które pokrywają srebrzyste plewki. Mozga trzcinowata wyróżnia się rozwiniętym układem korzeniowym i podziemną łodygą. W momencie, kiedy wyrośnie w sprzyjającym środowisku tworzy zgrupowania, które nazywa się szuwarami mózgowymi.

Uprawa oraz pielęgnacja mozgi trzcinowatej

Najbardziej odpowiednim miejscem do uprawy tej rośliny są łąki oraz tereny zalewowe. Trawa ma wysoką tolerancję na wysychanie, zanieczyszczanie gleby czy nawet nawożenie środkami, które mają w sobie azot. Preferencje mozgi są podobne bez względu na szerokość geograficzną.

Mozga trzcinowata jest podatna na tworzenie się lądowych pas szuwarów. Niekorzystny wpływ może mieć ciągłe zanurzenie w wodzie, a co za tym idzie gnicie korzeni. Rozmnażanie się trawy występuje przez kłącza i nasiona, a najlepiej sprawdza się w miejscach nasłonecznionych i zacienionych.

Gleba powinna być wilgotna, żyzna oraz próchnicza, najlepsze będzie sąsiadowanie ze zbiornikami wodnymi, strumieniami lub brzegami rzek. Gatunek jest odporny na mróz oraz inne trudne warunki pogodowe.

Zastosowanie mozgi trzcinowatej

Trawa jest dobrym pokarmem dla zwierząt, czyli sprawdza się jako roślina paszowa, która jest bogata w białka i cukry. Trzeba ją kosić przed wykłoszeniem, ponieważ później dość szybko drętwieje. Po skoszeniu szybko odrasta.

Pierwsze zbiory odbywają się na przełomie lipca i sierpnia, kiedy rośliny tracą wodę i zasychają. Po skoszeniu trawy schnie ona jeszcze przez 1/2 tygodnie, zależy to od warunków atmosferycznych.

Uprawie sprzyja odporność na warunki atmosferyczne, jednak ta roślina nie nadaje się na uprawę pod pastwisko dla zwierząt. Trawa ma zastosowanie w uprawie energetycznej oraz w biogazowaniach przy produkcji biometanu.

Mozga bardzo dobrze rośnie w miejscu ubogich gleb oraz na zanieczyszczonych terenach. Jest to roślina o ciekawych walorach estetycznych, która występuje w całej gamie odmian. Daje dobre plony bez względu na warunki wzrostu i posiada sporą paletę zastosowań

Odmiany mozgi trzcinowatej

Mozga posiada kilka odmian. Takich jak:

  • ,,Motycka”
  • ,,Luteopicta”
  • ,,Picta”
  • ,,Dwarf Garters”.

 

Możesz również polubić…