Skip to main content
Przedszkole publiczne czy prywatne - co wybrać?

Przedszkole publiczne czy prywatne?

Każda matka, która przed urodzeniem dziecka była czynna zawodowa dociera w końcu do momentu, w którym chce wrócić do pracy. Wiadomym jest, że chciałoby się zostać z maluszkiem jak najdłużej w domu, ale często jest tak, że potrzebny jest dodatkowy dochód w rodzinie. Zdarza się też tak, że matka dziecka chce po prostu kontynuować to, co zaczęła przed pójściem na macierzyński i chce dalej robić karierę.

Jaką opiekę wybrać dla dziecka?

Nieważne, z jakiego powodu, ale jeśli matka decyduje się na powrót do pracy, to pojawia się zawsze ten sam problem: opieka nad dzieckiem. Niektórzy mają możliwość oddania dziecka do jego babci, która z przyjemnością spędzi czas z wnukiem bądź wnuczką. Są jednak osoby, które nie mają takiej możliwości. Wtedy najlepiej zdecydować się na przedszkole. Najbardziej popularną opcją jest przedszkole publiczne. Jest ono o wiele tańsze niż to prywatne. Niektórzy rodzice płacą tylko za wyżywienie dziecka. Wtedy dziecko może zostawać w placówce na maksymalnie 5 godzin. Dlatego niektórzy rodzice dopłacają i zostawiają dzieci na dłużej.

Niepubliczna placówka to lepszy wybór

Często jednak dostanie się tam dziecka graniczy po prostu z cudem. Wtedy pozostaje niepubliczne przedszkole. Co prawda ceny czesnego i wyżywienia są wyższe niż w przedszkolu państwowym, ale na pewno standardy są o wiele wyższe. Coraz częściej w przedszkolach pojawia się nawet monitoring, który sprawia, że rodzic w każdej chwili może zerknąć na swoje dziecko i może czuć się pewniej.

Dzieci w prywatnej placówce Mówiś w Słupsku

Jak działa prywatne przedszkole?

Oczywiście zarówno w przedszkolu publicznym, jak i prywatnym jest wykwalifikowana kadra i posiada wieloletnie doświadczenie w opiece nad dziećmi. Właśnie takie standardy oferuje Przedszkole Mówiś Słupsk, cieszące się bardzo dobrą opinia rodziców i zadowoleniem wśród dzieci. W niepublicznym przedszkolu jest taka sama podstawa programowa, jak w przypadku państwowego. Oprócz tego dostępnych jest wiele zajęć dodatkowych, takich jak język angielski, piłka nożna czy zajęcia z logopedą. W niektórych przedszkolach pojawiają się nawet podstawy programowania. Dzieci mają nawet styczność ze specjalnymi robotami.

Zapoznaj się z ofertą

Wydaje się, że poziom nauczania i opieki w przedszkolu niepublicznym jest o wiele wyższy. Zajęcia zaplanowane są na każdy moment dnia, więc dzieci z pewnością się nie nudzą i zawsze uczą się czegoś nowego. Przykładową ofertę przedszkola niepublicznego można zobaczyć na https://przedszkole-slupsk.pl/oferta/, gdzie opisane są wszystkie zajęcia i atrakcje oferowane podopiecznym. Przedszkole niepubliczne wymaga co prawda większych nakładów pieniężnych, ale rodzic z pewnością nie pożałuje. W dodatku często jest tak, że w danym miejscu jest bardzo mało placówek publicznych, co wiąże się najczęściej z dodatkowymi dojazdami do przedszkola. Niewątpliwą więc zaletą niepublicznych przedszkoli jest to, że jest ich więcej i często, choć jedno znajduje się blisko miejsca zamieszkania.

Jak wygląda rekrutacja do przedszkoli w 2025 roku?

Rok 2025 przynosi wiele zmian w procesie rekrutacji do przedszkoli, zarówno publicznych, jak i prywatnych. W odpowiedzi na rosnącą liczbę dzieci objętych obowiązkiem przedszkolnym, wiele placówek zwiększyło liczbę dostępnych miejsc, wprowadzając jednocześnie bardziej przejrzyste zasady rekrutacji. Coraz więcej przedszkoli publicznych stawia na systemy elektroniczne, umożliwiające rodzicom szybkie złożenie wniosków i bieżące śledzenie statusu zgłoszenia. Prywatne przedszkola, z kolei, kładą większy nacisk na prezentację swojej oferty edukacyjnej, organizując dni otwarte i spotkania informacyjne dla rodziców. W 2025 roku popularne stało się również wcześniejsze składanie wniosków – już w styczniu większość placówek przyjmuje zgłoszenia na kolejny rok szkolny. Rodzice wybierający przedszkola prywatne doceniają dodatkowe opcje, takie jak zajęcia językowe, sportowe czy artystyczne, które często są kluczowym czynnikiem decyzyjnym. Niezależnie od wyboru, kluczowym aspektem pozostaje dostosowanie przedszkola do indywidualnych potrzeb dziecka.