Co trzeba wiedzieć, zanim pierwszy raz zamówi się sushi?

Sushi to potrawa, o której słyszał chyba każdy. Ma ono grono zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, którzy nie wyobrażają sobie jedzenia ryby bez żadnej obróbki termicznej. Zanim zdecydujesz, po której stronie się opowiesz, warto choć raz spróbować tego japońskiego specjału. Jak się do tego przygotować i co musisz wiedzieć, zanim sushi pojawi się na twoim talerzu?

Sushi Kraków

Pierwsza degustacja sushi – od czego zacząć?

Zanim pierwszy raz spróbujesz sushi, warto dowiedzieć się kilku rzeczy na temat tej wyjątkowej potrawy. Przede wszystkim należy poznać jej rodzaje i różnice, jakie występują między nimi. W dobrych barach i restauracjach pomoże w tym z pewnością obsługa. Tak jest chociażby w Sushi Friends, mieszczącym się przy ul. Klonowica 26 na Podgórzu Duchackim w Krakowie. Restauracja oferuje zarówno pojedyncze rolki, jak i ciekawe zestawy sushi, które zjeść można na miejscu lub też zamówić z darmową dostawą w wyznaczonej strefie. Zamawiając zestaw różnych rolek można mieć pewność, że w bogatej palecie smaków odnajdziemy swój ulubiony. Jeśli jednak zaczynamy przygodę z sushi w pojedynkę, lepiej postawić na pojedyncze rolki, wybierając najbardziej tradycyjne kompozycje, jak sushi maki czy nigiri.

Sushi Kraków na dowóz

W jaki sposób jeść sushi?

Zanim zamówisz sushi, warto poznać nieco zasady savoir-vivre’u, obowiązującego przy japońskim stole. Współcześnie przyjęło się, że sushi zjada się przy pomocy pałeczek, choć nie jest to obowiązkiem. Warto poprosić o zestaw dla początkujących, który pozwoli szybciej zapoznać się z techniką używania pałeczek. Sushi można jednak zjeść również rękami, pamiętając o wytarciu rąk w wilgotny ręcznik, który poda kelner do zamówionego dania. Sushi należy zjadać w całości, bez krojenia i nadgryzania. Nie należy także mieszać sosu sojowego z chrzanem wasabi, gdyż powstała w ten sposób kompozycja nie będzie nadawała się do spożycia. Dodatkowo wasabi jest wyjątkowo ostre, o czym trzeba pamiętać, maczając w nim kawałki rolki. Jeśli kelner zaserwuje nam również plasterki marynowanego imbiru, powinniśmy je zjadać pomiędzy kolejnymi kawałkami sushi, oczyszczając w ten sposób podniebienie.

Sushi Friends na wynos

Sushi to dzisiaj bardzo częsta przystawka na imprezach i spotkaniach ze znajomymi. Jeśli chcemy jednak spróbować tego wyjątkowego smaku w zaciszu własnego domu, warto wybrać lokale, które oferują sushi z dowozem, tak jak np. wspomniana już restauracja japońska Sushi Friends, wówczas jedzenie pałeczkami przestanie być stresujące, a nauka tej techniki przebiegnie bez większych emocji. Z pewnością zamówienie sushi na wynos będzie zdecydowanie lepszym pomysłem, niż skorzystanie z ofert sklepów, oferujących wątpliwej jakości produkty, napełnione konserwantami i szkodliwymi chemicznymi dodatkami, sztucznie wydłużającymi termin przydatności do spożycia.

 

Możesz również polubić…