Tłuszczaki – czy należy je usuwać?

Tłuszczak to łagodny nowotwór – guz, który powstaje z naszej tkanki tłuszczowej o kształcie owalnym lub podłużnym sytuujący się najczęściej na naszym tułowiu, często pod pachą, ale także na twarzy. W dotyku jest miękki, nie powoduje bólu i przeważnie występuje pojedynczo. Skóra w tym miejscu wygląda tak jak zawsze, nie występują zaczerwienienia. Przyczyny pojawiania się tłuszczaków nie są do końca znane. Bardzo często pojawiają się u osób borykających się z otyłością, ale rozważane jest również to, że zmiana ta może być uwarunkowana genetycznie.

Tłuszczak na głowie

Szczegółowe informacje na temat tłuszczaków, możemy znaleźć w artykule „Czym jest tłuszczak?”, opublikowanym przez gabinet chirurgii estetycznej z Gdyni.

Rodzaje tłuszczaków

Rozróżniamy kilka rodzajów tłuszczaków – takie które mogą pojawić się u dzieci oraz te, które spotkamy u dorosłych. Tłuszczak częściej spotykany jest jednak u osób dorosłych szczególnie między 40 a 60 rokiem życia. Tłuszczaki rosną powoli jednakże nie można ich ignorować, gdyż z czasem mogą zacząć wyrządzać szkody naszemu zdrowiu. W zależności od swojego usytuowania mogą powodować między innymi anemię, nadciśnienie, problemy z krzepliwością krwi czy nawet żółtaczkę. Dlatego każdą zmianę skórną należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą, który może zapobiegnąć dalszemu rozwojowi guza.

Jak usunąć tłuszczaka?

Tych najmniejszych nie musimy usuwać. Ważna jest jednak ich obserwacja i częste kontrole u lekarza. Jeśli jednak chodzi o większego guza – powinno się go usunąć. Metoda usuwania tejże zmiany zależy od jej wielkości oraz od tego gdzie się znajduje. Kiedy i jaką metodą najlepiej usunąć tłuszczaka należy skonsultować ze specjalistą w tym przypadku najlepiej z chirurgiem.

wizyta u chirurga w sprawie usuwania tłuszczaków

Metody usuwania tłuszczaków

  • Liposukcja

Jest to zabieg wykonywany przeważnie w znieczuleniu miejscowym szczególnie przy mniejszych tłuszczakach w wielkości do około 2-3cm. Polega on na delikatnym nacięciu skóry i wprowadzeniu do środka rurki/sondy, która odsysa zaległy tam tłuszcz. Rana po zabiegu jest mało widoczna i nie trzeba martwić się o blizny czy inne uszkodzenia. Do kilku dni po zabiegu za normalne uważana jest lekka opuchlizna i bolesność rany.

  • Chirurgiczne metody usuwania tłuszczaków

Wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – w zależności od wielkości i liczebności zmian. Jest szczególnie polecana wtedy gdy klient chce zbadać zainfekowaną tkankę i wykluczyć nowotworu złośliwego. Metoda ta nie wymaga pobytu w szpitalu. Po zabiegu można udać się do domu a szwy zostają zdjęte do kilku tygodni.

  • Lipoliza

Lipoliza to obstrzykiwanie tłuszczaka sterydami wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Jest to metoda najmniej polecana i najrzadziej wybierana ponieważ nie jest ona w stanie usunąć zmiany trwale i niestety często trzeba zabieg powtarzać. Powoduje ona rozpad tkanki tłuszczowej tylko na krótki czas. Niemożliwym jest także po wykonaniu zabiegu wysłanie próbki tłuszczaka do pracowni histopatologicznej by wykluczyć zmiany złośliwe.

Możesz również polubić…