Czy warto ratować swoje małżeństwo?

To pytanie zadaje sobie dzisiaj wiele par. Pogoń za karierą, natłok obowiązków i ciągle rosnący stres, generują coraz to nowe wyzwania, również w zaciszu domowy. Małżonkowie mają dla siebie coraz mniej czasu. Pojawiają się niespełnione oczekiwania, rozczarowanie drugą osobą, w konsekwencji narasta złość, zaczynają uzewnętrzniać się konflikty. Często burzliwe, padają słowa, które chciałoby się cofnąć, zostaje naruszony fundament zaufania. Obie strony czują się niedocenione i w pewien sposób porzucone. Powstaje wtedy pytanie, co robić? Rozstać się, czy próbować odnaleźć się na nowo?

Para podczas terapii w gabinecie Beaty Gołębiowskiej

Terapia – ratunek dla związku

Psychoterapia pozwala spojrzeć na te problemy z zupełnie innej perspektywy. Na stronie psycholog Beaty Gołębiowskiej zamieszczona jest oferta terapii małżeńskiej, gdzie można przeczytać o szczegółach terapii – w trakcie jej trwania obie strony uczą się słuchać siebie nawzajem ze zrozumieniem. Najczęściej źródła problemów leżą właśnie w komunikacji. Objawia się to ciągłą walką, gdy obie strony konfliktu próbują zmusić partnera do zmiany, dostosowania się, często korzystając z agresywnej retoryki, zamiast zaakceptować się nawzajem, postawić granicę, które będą odpowiadać obojgu małżonkom. Psychoterapia pozwala właśnie takie porozumienie osiągnąć. Odnaleźć na nowo wspólny język oraz szacunek dla drugiej osoby, którą przecież obdarzyliśmy kiedyś gorącym uczuciem.

Dlaczego psychoterapia?

Otóż obecność osoby trzeciej pozwala ostudzić emocje. Dodatkowo specjalista wyjaśnia zaistniałe emocje, reakcje, pozwala lepiej je zrozumieć, dzięki czemu małżonkowie mogą dojść do zadowalających obie strony kompromisu. Psychoterapeuta może też zlecić wykonanie konkretnych zadań domowych, mających na celu odbudowanie relacji w związku np. wspólna kolacja czy spacer tylko we dwoje. Te zadania mogą wydawać się proste, jednak dla skonfliktowanej pary są nie lada wyzwaniem, na które sami być może by się nie zdecydowali.

Para po terapii małżeńskiej u psycholog Beaty Gołębiowskiej

Nowe podejście do terapii par

Warto tutaj podkreślić, że do niedawna to kobiety były głównymi inicjatorkami terapii par. Obecnie coraz częściej to mężczyźni decydują się na skorzystanie z takiej pomocy, walcząc o swoje związki. Oferta terapii małżeńskiej jest dziś powszechnie dostępna i warto z niej skorzystać, gdyż pomoc specjalisty może uchronić parę przed rozwodem. Oczywiście, jeśli obie strony tego chcą. Jednak żeby się o tym przekonać, trzeba spróbować. Dlatego na początek zaleca się wykupienie jednej sesji, prowadzonej przez renomowanego psychologa – najlepiej członka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Ceny, w zależności od miasta oraz placówki wahają się w przedziale od 150 do 300 złotych. Na rynku coraz częściej pojawiają się już specjalne pakiety terapii małżeńskich, które są oczywiście tańsze niż wykupywanie pojedynczych spotkań.

Rozwód to zawsze ostateczność, dlatego dobrze jest najpierw sięgnąć po fachową pomoc i skorzystać z terapii par. Zwłaszcza jeśli małżeństwo posiada dzieci, których nie chce narażać na trudne przeżycia związane ze sprawą rozwodową.

Możesz również polubić…