Taśmy transportujące: zobacz, jak łączyć je ze sobą

Taśmy transportujące znajdują zastosowanie niezależnie od gałęzi przemysłu, z jaką ma się do czynienia. Gwarantują bezpieczeństwo przewozu materiałów o różnych gabarytach. Rodzaj stosowanej taśmy zależy od rodzaju produktów, do zabezpieczenia których posłuży taśma oraz od warunków przewozu. Zależnie od rodzaju wyróżnia się z kolei trzy sposoby na łączenie taśm transportujących.

Serwisowanie taśm przenośnikowych

Łączenie na gorąco: wulkanizacja

Łączenie na gorąco sprowadza się do połączenia określonych odcinków taśmy transportującej, ogrzewając końce taśmy. Ogrzewanie zachodzi przy temperaturze 190°C. Wykorzystuje się również wysokie ciśnienie, do wygenerowania którego służą prasy wulkanizacyjne. W procesie ogrzewania taśma ulega stopieniu. Łączenie na gorąco gwarantuje dokładność, a silne połączenie końców może łączyć nawet linki ze stali. Metoda zapewnia funkcjonowanie taśmy już bezpośrednio po złączeniu.

Więcej o tym rodzaju łączenia taśm przeczytasz na następującej stronie: https://www.wulkanizacja-tasm.pl, która należy do firmy Wulkanizacja Taśm Przenośnikowych, z siedzibą na ul. Mirocin 73, 37-200 Przeworsk (Tel. 722 261 311), która jest profesjonalnym serwisem wulkanizacji taśm przenośnikowych, otwartym 24 godziny na dobę. Świadczy fachowe usługi w zakresie łączenia, klejenia, progowania oraz wulkanizacji taśm przenośnikowych.

Łączenie na zimno: klejenie

Do łączenia taśm transportujących na zimno służą z kolei specjalne i bardzo silne kleje. Przy tej metodzie wysoka temperatura nie jest konieczna. Trzeba pamiętać jednak o precyzyjnym nakładaniu substancji klejących. Łączenie na zimno jest wykorzystywane w przypadku taśm tkaninowych, gdyż metoda nie zniekształca struktury takich taśm. Złączona taśma może być wykorzystana dopiero po wyschnięciu kleju.

Wulkanizacja taśm przenośnikowych - metody klejenia

Łączenie mechaniczne

Rodzaj łączenia mechanicznego taśm transportujących uzależniony jest od wielu zmiennych, między innymi rodzaju taśmy, typu przedsiębiorstwa czy sposoby wykorzystania taśmy. To najszybszy sposób łączenia taśm transportujących, jednakże najmniej odporna. Mechanicznym metodom łączenia towarzyszy nierzadko uszkodzenie materiału, często dochodzi również do korozji. Zaletą tej metody jest możliwość rozłączenia tak, aby dowolnie przedłużać lub skracać taśmę. Takie rozwiązanie sprawdzi się chociażby przy konserwowaniu urządzeń.

Serwisowanie taśm

Taśmy transportujące są znaczącym ułatwieniem pracy i dają możliwość sprawnego funkcjonowanie przedsiębiorstw przemysłowych. Trzeba zatem systematycznie kontrolować stan techniczny taśm, a w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia od razu należy wezwać serwisanta. Nawet najmniejsza awaria może przełożyć się na pracę całego przedsiębiorstwa.

Taśmy transportujące są istotnym elementem przewozu, ponieważ gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla przewożonych ładunków. Aby transport był płynny, taśmy transportujące muszą być dokładnie połączone. Nie bez znaczenia pozostaje również taki dobór sposobu złączenia taśm, aby materiał, z którego wykonana jest taśma nie uległ szybkiemu zniszczeniu. Bez wątpienia każda metoda na łączenie taśm transportujących ma swoje mocne i te słabsze strony. Ciężko zatem wskazać jednoznacznie najlepszy sposób na połączenie taśm transportujących. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji oraz sytuacji, w której użytkowana jest taśma.