Farba kredowa do mebli – jak jej używać?

Farby kredowe posiadają kilka niezaprzeczalnych zalet. Łatwo się je nakłada, szybko schną, a dodatkowo są dostępne w wielu różnych kolorach. Jaki rodzaj farby kredowej wybrać, żeby osiągnąć najlepsze efekty? I w jaki sposób nakładać taki produkt, żeby uzyskać estetyczną, trwałą powłokę? Podpowiadamy!

Malowanie mebli farbą kredową

Czym jest farba kredowa?

Najstarsze farby kredowe znane były już w starożytności. Najstarsze farby tego typu składały się z wody, naturalnych pigmentów oraz dużej ilości sproszkowanej kredy. Obecnie, żeby zwiększyć trwałość farb kredowych, dodaje się do nich również inne składniki, takie jak np. olej lniany, kazeinę, krzemiany, żywice syntetyczne i naturalne oraz klej kostny.

Wszystkie farby kredowe, niezależnie od ich składu, mają matowe lub półmatowe wykończenie i charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością. Większość farb tego typu można rozcieńczać wodą. Zaletą farb kredowych jest brak chemicznego zapachu oraz paroprzepuszczalność. Warto jednak mieć świadomość, że farby kredowe wymagają dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci lakieru lub wosku.

Zalety farb kredowych do mebli

To, czy farba kredowa do mebli będzie dobrym wyborem, zależy od twoich potrzeb i oczekiwań. Poniżej znajdziesz listę cech farb kredowych, na podstawie których z łatwością zdecydujesz, czy ten rodzaj farb sprawdzi się w twoim domu lub mieszkaniu:

  • dostępność delikatnych, pastelowych kolorów,
  • możliwość osiągnięcia efektu cieniowania lub przetarć,
  • ekologiczne, bezpieczne składy,
  • łatwość aplikacji oraz krótki czas schnięcia.

Gdzie można zastosować farbę kredową?

Ten rodzaj farby może być stosowany do pokrywania różnego rodzaju powierzchni. Kredowe farby świetnie nadają się do malowania mebli z okleiną, mebli mających lakierowaną powierzchnię, wykonanych ze sklejki lub drewna. Na rynku dostępne są również farby przeznaczone do malowania mebli kuchennych oraz łazienkowych. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom, farby te są odporne na wilgoć oraz zanieczyszczenia. Istnieją również produkty przeznaczone do użytku zewnętrznego. Takie farby można wykorzystać np. do pomalowania tarasu. Należy jednak mieć świadomość, że jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie farby kredowej do użytku zewnętrznego, to będzie ona wymagała dodatkowej impregnacji. Więcej na temat farby kredowej i renowacji mebli znajdziesz na stronie: https://www.starenanowe.pl, gdzie doświadczony renowator szczegółowo opisuje zaletę tego rodzaju produktu.

W jaki sposób malować meble farbą kredową?

Farby kredowe charakteryzują się dobrą przyczepnością, dzięki czemu nie ma konieczności szlifowania powierzchni, którą zamierzamy malować. Wyjątek stanowi sytuacja, w której meble są wyraźnie uszkodzone, co może powodować łuszczenie się farby. Należy jednak pamiętać o umyciu i odtłuszczeniu powierzchni. Można to zrobić np. za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Jako narzędzie do malowania warto wykorzystać okrągły lub płaski pędzel o naturalnym albo syntetycznym włosiu. Farby kredowe nakłada się długimi pociągnięciami. Po nałożeniu pierwszej warstwy, należy odczekać przynajmniej godzinę, zanim nałoży się kolejną warstwę.

 

 

Możesz również polubić…