Montaż pompy ciepła – czy jest opłacalny? Specjaliści od App Energy przybliżają ten proces

Ekonomiczny i prosty w obsłudze system grzewczy to marzenie większości polskich rodzin. Szczególnie widoczne staje się to teraz, gdy ceny opału systematycznie idą w górę, a Polacy poszukują rozwiązań, które pozwolą im przetrwać sezon jesienno-zimowy bez nadwyrężenia domowego budżetu. Wszystko to sprawia, że coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się nowoczesne pompy ciepła, które w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną dają przepis na ekonomiczne, ekologiczne i funkcjonalne ogrzewanie domu.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Czy pompa ciepła to opłacalna inwestycja?

Pompa ciepła to urządzenie pozwalające na ogrzanie budynku oraz wody użytkowej przy pomocy odnawialnych źródeł takich jak woda, powietrze oraz gleba. Do poprawnego działania pompa ciepła potrzebuje również podłączenia do stałego źródła prądu, takiego jak sieć elektryczna lub instalacja fotowoltaiczna. Przykłady urządzeń tego typu oraz najistotniejsze informacje o pompach ciepła znajdziemy na stronie APP Energy https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/, czyli firmy zajmującej się profesjonalnym montażem takich instalacji.

Wśród wielu osób krąży przekonanie, że pompy ciepła to równocześnie najtańsze i najdroższe źródło ogrzewania. Najtańsze staje się ono w perspektywie długofalowego użytkowania, jednak montaż samej jednostki może okazać się początkowo sporym wydatkiem. Nie oznacza to jednak, że pompa ciepła nie jest opłacalna.

Według wielu wyliczeń odpowiednio dobrana pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną pozwala na ograniczenie rocznych rachunków za ogrzewanie nawet o połowę porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem gazowym. W przypadku domu o pow. około 200 m2 będzie to około 2 tys. rocznie, gdy właściciel takiego samego domu ogrzewanego gazem zapłaci od 4 do nawet 7 tys. złotych rocznie.

Co więcej, posiadając pompę ciepła, nie musimy martwić się o ciągłe zmiany cen paliw, jak to ma miejsce w przypadku gazu, węgla, czy drewna opałowego. Nowoczesne pompy ciepła pobierają ciepło z odnawialnych źródeł energii, a prąd jest im potrzebny jedynie do zasilenia całego mechanizmu. Więcej na temat opłacalności tego typu urządzeń znajdziemy w tekście „Korzyści posiadania pompy ciepła”, który znajdziemy na stronie APP Energy.

Ranking pomp ciepła - najlepsze modele pomp ciepła w woj. lubelskim

Jakie są 3 najpopularniejsze modele pomp ciepła w woj. lubelskim?

1. Nibe seria S

Nibe to marka pochodząca ze Szwecji, która dba o funkcjonalne i oszczędne rozwiązania. Seria S to pompy ciepła doprawione dodatkowo funkcjami premium, które usprawniają obsługę urządzenia i sprawiają, że pompy tej firmy nie mają sobie równych.

Nibe seria S to:

 • klasa energetyczna A+++ przy ogrzewaniu do temperatury 55°C,
 • cicha praca (do 49 dB),
 • gwarancja na okres do 5 lat,
 • zdobywca europejskiego certyfikatu KeyMark,
 • dodatkowe funkcje takie jak sterowanie głosowe oraz automatyzacja działania w oparciu o prognozę pogody.

2. Mitsubishi Electric

Mitsubishi to firma słynąca z najwyższej jakości produktów, wśród których znajdziemy również pompy ciepła. Charakteryzują się one:

 • klasą energetyczną A++ przy ogrzewaniu przy temperaturze 55°C,
 • głośnością w przedziale 50-56 dB,
 • 5-letnią gwarancją,
 • wyróżnieniem w postaci Etykiety Jakości EHPA (Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła) oraz certyfikatu KeyMark,
 • możliwością obsługi pompy za pomocą wygodnej aplikacji na telefon.

3. Galmet Prima

Galmet to jedna z najlepszych polskich firm produkujących pompy ciepła, dlatego urządzenia od tej marki to:

 • klasa energetyczna A++ dla ogrzewania przy temperaturze 55°C,
 • nawet 7 lat gwarancji,
 • stosunkowo wysoka głośność (ok. 60 dB),
 • wysoka wydajność pracy,
 • możliwość serwisowania w kraju.

Najlepsze firmy montujące pompy ciepła w woj. lubelskim

Jak wygląda montaż pompy ciepła? Na pytanie odpowiada specjalistka od firmy APP Energy!

Montaż pompy ciepła to proces wymagający odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Z tego powodu najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy znają się na swojej pracy. O to, jak przebiega proces montażu zapytaliśmy Joannę Galant z APP Energy:

„Pierwszym etapem jest wybór urządzenia oraz miejsca, w którym zostanie zamontowana jednostka i wykonanie odpowiedniego projektu. Jest to o tyle ważne, ponieważ pompa ciepła ma pewne wymagania i musi być oddalona od kolejnego budynku w odpowiedniej odległości.

Gdy już uda się ustalić te ważne szczegóły, nasi doświadczeni fachowcy przechodzą do etapu montażu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, który zależne jest od typu urządzenia i danego modelu. Niezwykle istotne jest tutaj wykonanie odpowiednich przyłączy oraz sprawdzenie szczelności pompy, tak by uniknąć usterek i awarii systemu.

Jeśli oba etapy zostaną zakończone sukcesem, wystarczy już tylko skonfigurować sterowniki oraz zademonstrować inwestorowi, w jaki sposób należy obsługiwać wybraną przez niego pompę ciepła.”

Wybierając doświadczonego wykonawcę, takiego jak APP Energy mamy pewność, że proces montażu pompy ciepła przebiegnie sprawnie, a nasze urządzenie zostanie zainstalowane w sposób poprawny i funkcjonalny.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz