Aranżacja wnętrza — najważniejsze zasady, które musisz znać!

Zamierzasz urządzić własne mieszkanie bez wsparcia architekta? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów i sprawdzić się w roli dekoratora pomieszczeń? W aranżacji zarówno małych, jak i dużych wnętrz istotną rolę gra właściwe zagospodarowanie ścian, podłóg i sufitów. Zanim przystąpisz do pracy, przeczytaj, jakie zasady aranżacji wnętrz musisz znać!

Aranżacja wnętrz — od czego zacząć?

Podział na strefę dzienną i nocną – dlaczego jest ważny?

Prawidłowy podział przestrzeni na strefę dzienną i nocną to niezwykle ważna kwestia, bo ułatwi Ci późniejszą aranżację pomieszczeń, dobór mebli, dekoracji i oświetlenia. Dlatego w razie wątpliwości co do podziału mieszkania na strefy, rozważ konsultację z architektem. Mnóstwo inspiracji znajdziesz na stronie all-design.pl, którą prowadzi Biuro Projektowanie wnętrz Kraków All-Design Agnieszka Lorenc, ul. Na Błonie 9/125 30-147 Kraków (Tel: 662309953). Strefa dzienna to miejsce rozrywki i odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Ważną rolę gra tu dobre oświetlenie. Z kolei w strefie nocnej obejmującej sypialnie sprawdzi się słabsze, nastrojowe oświetlenie. Regenerację po ciężkim dniu ułatwią dekoracje nierozpraszające wzroku.

Aranżacja strefy wejściowej – na co zwrócić uwagę?

Urządzając strefę wejściową, wybierz odpowiednie oświetlenie – małe w postaci kinkietów lub centralne przy większej powierzchni przedpokoju. Dobre oświetlenie ułatwi wykonywanie wszystkich czynności w tym miejscu, a także pozwoli z klasą powitać przychodzących z wizytą gości. Jeśli chodzi o meble, do strefy powitalnej wybierz szafkę na buty i szafę z garderobą. Kieruj się zasadą, że im mniej mebli, tym lepiej. Minimalizm w tej kwestii pozwoli zachować niezbędną przestrzeń i ciągi komunikacyjne. Meble i dodatki w jasnych kolorach pomogą rozjaśnić przedpokój, a lustro optycznie go powiększy.

Jak zaprojektować wnętrze mieszkania?

Aranżacja małego mieszkania – o czym warto pamiętać?

Mieszkasz w kawalerce lub niewielkim dwupokojowym mieszkaniu? Zależy Ci na optycznym zwiększeniu przestrzeni? Urządzając wnętrza, postaw na elementy szklane. Zdecyduj się na lustra, które rozświetlą pomieszczenia i je powiększą dzięki wykorzystaniu mocy promieni słonecznych. Wybierz szklane lub przezroczyste meble – stoliki i krzesła, szyby z nadrukiem lub szklane ścianki działowe. Jeśli marzysz o małym mieszkaniu z dużą przestrzenią, umiejętnie dobierz kolorystykę wnętrz. W przypadku małej powierzchni sprawdzi się biel z dodatkiem szarości, czerni lub elementów z drewna. Dzięki takiemu połączeniu kolorów unikniesz monotonii w wystroju wnętrz.

Dlaczego warto wybierać meble wielofunkcyjne?

Wybierając meble wielofunkcyjne, bez problemu stworzysz komfortowe wnętrza i to nawet wtedy, gdy twoje mieszkanie jest małe. Sofa z pojemnikiem na pościel czy puf ze schowkiem na drobiazgi to funkcjonalne elementy wyposażenia wnętrz, które pomogą zaoszczędzić przestrzeń. Do funkcjonalnych rozwiązań należą też solidne meble ze szkła hartowanego. Wykorzystasz je na wiele sposobów. Przy nowoczesnym stoliku szklanym zorganizujesz spotkanie przy kawie lub mały rodzinny obiad.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Anastazja pisze:

    Zastanawiałam się, jaka aranżacja wnętrza będzie odpowiednia do mojego salonu. Ciężko było mi samej zaprojektować funkcjonalne, przejrzyste wnętrze. Jednak nie mam takiego zmysłu jak architekci wnętrz. Poza tym chciałam maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Zdecydowałam się na skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Odwiedziłam polecane biuro projektowe w moim mieście i dogadałam wszelkie szczegóły. Już niedługo projekt wnętrza mojego salonu przestanie być już tylko projektem od architekta, a ujrzy światło dzienne!

Dodaj komentarz