Jak często powinno się robić przegląd klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja poprawia komfort przebywania w pomieszczeniach w gorące dni. Chociaż jej najważniejszą funkcją jest chłodzenie, coraz więcej nowoczesnych klimatyzatorów działa też w trybie grzania i oczyszczania powietrza, podnosząc jego jakość. Chcesz jak najdłużej cieszyć się korzyściami, jakie daje klimatyzacja? Pamiętaj o jej regularnym serwisowaniu, bo tylko wtedy sprzęt będzie działał długo i bez zakłóceń. Jak czyścić klimatyzację domową? Jak często robić przegląd? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Przegląd klimatyzacji domowej - jak często tego dokonywać?

Dlaczego warto zlecić przegląd klimatyzacji fachowcom?

Klimatyzator ochładza powietrze, w efekcie czego powstaje para wodna, której nadmiar niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi i stan budynku. W wilgotnym środowisku rozwijają się mikroorganizmy. Powietrze, jakie przepływa przez filtr klimatyzatora, obok kurzu niesie ze sobą zarodniki pleśni, bakterii i grzybów. Wszystko to osadza się w jednostkach wewnętrznych klimatyzatora. O ile w podstawowym stopniu można czyścić klimatyzację samodzielnie, kompleksowe przeglądy warto zlecić fachowcom. Jeśli interesuje Cię przegląd klimatyzacji domowej w Krakowie lub okolicy na stronie firmy Sevro znajdziesz szczegółowy zakres prac serwisowych, jakie wykonają dla Ciebie fachowcy. Serwis obejmuje nie tylko czyszczenie klimatyzacji, ale także dezynfekcję i odgrzybianie.

Jak często trzeba czyścić klimatyzację domową?

Regularny serwis klimatyzacji gwarantuje jej bezproblemowe działanie przez długi czas. Ogranicza możliwość wystąpienia awarii, których naprawy bywają kosztowne. Pozwala zmniejszyć ryzyko chorób układu oddechowego wywołanych przez mikroorganizmy. Kompleksowe przeglądy klimatyzacji zlecaj dwa razy w roku, przed i po sezonie letnim. Raz na miesiąc lub raz na trzy miesiące — zależnie od tego, jak mocno zanieczyszczone jest powietrze i jak intensywnie używasz klimatyzatora, warto czyścić filtr. Z kolei kurz z panelu zewnętrznego, zalegające tam liście czy inne zanieczyszczenia usuwaj na bieżąco.

Czyszczenie klimatyzatora - z jaką częstotliwością?

Jak czyścić klimatyzację samemu w domu?

Chcesz przedłużyć żywotność klimatyzatora? Dbaj o niego. Do prac, które możesz wykonać samodzielnie, należy nie tylko czyszczenie filtra z pomocą łagodnych środków czyszczących i bakteriobójczych, ale także jego wymiana. W klimatyzatorach, które mają specjalne filtry zatrzymujące małe cząstki zanieczyszczeń, filtrów się nie czyści, lecz wymienia. Przystępując do czyszczenia klimatyzacji w domu, postępuj według instrukcji od producenta. Wybieraj środki czyszczące z atestami i pozwoleniami. Przydadzą Ci się na pewno płyny i aerozole do czyszczenia i dezynfekcji parowników, skraplaczy i pozostałych elementów klimatyzatora.

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Na serwis klimatyzacji składa się wiele czynności. Zaniedbania w tym zakresie obniżą wydajność instalacji i doprowadzą do uszkodzenia klimatyzatora. Jako że wiele czynności serwisowych wymaga wiedzy i doświadczenia, warto powierzyć je fachowcom. Oprócz czyszczenia i mycia poszczególnych elementów klimatyzacji w czasie przeglądu trzeba sprawdzić szczelność układu chłodniczego, kierunki obrotów wentylatorów i zużycie oleju w sprężarkach. Należy ocenić stan instalacji elektrycznej, parametry grzania i chłodzenia.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Grzegorz pisze:

    Nie sądziłem, że można samemu czyścić klimatyzator. Zawsze bałem się to zrobić, bo miałem z tyłu głowy, że mogę coś zepsuć… W takim razie teraz będę mógł zaoszczędzić na serwisowaniu i spróbować sam podziałać!

Dodaj komentarz