Terapia dla par czy terapia indywidualna?

Wielokrotnie u podstaw wzajemnych nieporozumień leży zaburzona komunikacja. Silny i stabilny związek zawsze będzie opierał się o umiejętność mówienia o swoich pragnieniach, potrzebach, uczuciach, marzeniach i priorytetach. Często się zdarza, że partnerzy mają zbieżne ze sobą pragnienia jednakże różni ich język wyrażania tych potrzeb.

 

Terapia dla par

Cele, które zamierzamy osiągnąć idąc wraz z partnerką/ partnerem do terapeuty to:

  • usprawnienie komunikacji z partnerem;
  • zrozumienie źródeł zachowań partnera;
  • wypracowanie bardziej dojrzałej komunikacji, opartej o  aktualne realia a nie jak dotychczas o wyobrażenia na temat drugiej osoby;
  • umożliwienie otwartości na nowe doświadczenie;
  • nauczenie się pełniejszego wyrażania siebie;
  • uświadomienie partnerom, że posiadają prawo do bycia sobą;
  • wypracowanie większej otwartości na wyrażanie siebie, swoich myśli, emocji i pragnień;
  • wykształcenie poczucia obopólnego spełnienia;
  • obniżenie lęku;

Dzięki terapii par udało się uratować wiele związków. Taką terapię prowadzi w Łodzi, przy ul. Narutowicza 90 lok. 6 psycholog, psychoterapeuta Wioletta Kucharek, szczegóły jej oferty dostępne są na stronie www.ad-intra.lodz.pl lub pod numerem tel.: 604 886 066. Najlepszą możliwą sytuacją podczas terapii jest taka, kiedy partnerzy zdają sobie sprawę iż popełnili błędy ale równocześnie pragną podjąć pracę nad ich wyeliminowaniem. Sprawa jest trudniejsza kiedy jeden z partnerów chce uniknąć rozstania a drugi rozważa taką możliwość, jednakże w takich przypadkach po paru wizytach u terapeuty, również ta druga nieprzekonana osoba często odnajduje w sobie siłę do walki o związek. Mężczyźni z każdym rokiem są coraz bardziej odpowiedzialni za siebie, partnerkę i związek, zdarza się więc że to oni proponują żonie bądź narzeczonej wspólną terapię.

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna jest wskazana, kiedy dostrzegamy u siebie problem utrudniający codzienne funkcjonowanie lub chcemy uporać się z niekorzystnymi nawykami. Konsultacja psychoterapeutyczna pomoże również, kiedy będziemy chcieli pełniej poznać samych siebie. W ujęciu psychodynamicznym oraz psychoanalitycznym proponuje się postawić na terapię indywidualną. Terapeuci wskazują na czynniki które stanowią przeciwskazania do zastosowania terapii, będą to m.in. brak motywacji do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w związku, stosowanie przemocy oraz silne zaburzenia psychiczne. Reasumując, jeśli partner jest alkoholikiem, narkomanem czy też nadużywa przemocy wtedy terapia par mija się z celem i należy wybrać opcję indywidualną.

Terapia dla par i indywidualna, stosowane jednocześnie.

Terapia dla par połączona z indywidualną stanowi jest popularnym i efektownym modelem pracy. Spotkania prowadzone będą przez dwóch terapeutów. Obecnie jest to model który coraz bardziej zyskuje na popularności. Więcej informacji odnośnie terapii indywidualnej oraz terapii dla par prezentuje blog psycholog Wioletty Kucharek. Metoda ta łączy podejście indywidualne z relacyjnym, co pozwala uzyskać szerszą perspektywę oraz przepracować większe spektrum problemów.

Możesz również polubić…