Sztuka jako pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Arteterapia dla dzieci i młodzieży polega, jak wskazuje sama nazwa, na zastosowaniu sztuki, ale również terapii. Wszelakie dzieła artystyczne, będą szczególnym elementem tego wyjątkowego sposobu, który jest w stanie pomóc każdemu, kto w nim uczestniczy zmienić postrzeganie siebie jak i innych osób w swoim otoczeniu na lepsze.

Arteterapia dla dzieci i młodzieży

Jakie korzyści przynosi arteterapia?

Terapia nie tylko pomaga dzieciom i młodzieży w ponownym poczuciu jak ważnymi osobami są młodzi ludzie w strukturach całego, skomplikowanego społeczeństwa, ale także stara się rozwijać zakres zainteresowań i pasji, do których podopieczny będzie mógł wracać w trudnych dla niego chwilach. Równoległe poznawanie sztuki wraz z terapią pozwala przynajmniej na moment zapomnieć o wszystkich nieprzyjemnościach i chociaż na chwilę dać się ponieść swojej różnorodnej wyobraźni. W artykule przygotowanym przez specjalistkę w tej dziedzinie dowiesz się, że technika arteterapii polegająca na tworzeniu dzieł plastycznych pozwala dziecku łatwiej wyrazić emocje, które w nim tkwią. Osoba uczestnicząca w sesji nie musi posiadać przeszłości powiązanej ze sztuką, a więc jeśli dane dziecko się nią nigdy nie interesowało, to w czasie terapii nic nie straci, a możliwe, że nawet zyska, poznając coś kompletnie nowego w swoim życiu, jednocześnie nadając mu nowy wymiar skupiający się na otaczającej go sztuce. Może stanie się ona jego nową pasją prowadzącą do różnorodnych, nowych zainteresowań? Kto wie? Przekonać się o tym można tylko i wyłącznie korzystając z samej arteterapii i patrząc jakie korzyści wnosi do codziennej rutyny dziecka.

Akcesoria do arteterapii w Centrum Arteterapii SensArte

Różnorodność arteterapii

Techniki arteterapii polegają z jednej strony na tworzeniu sztuki, a z drugiej na jej poznawaniu, słuchaniu i oglądaniu. W skład tworzenia wchodzi między innymi rysowanie kredkami, malowanie farbami, wykonanie gipsorytu, stworzenie własnej rzeźby, układanie kompozycji z suszonych owoców i wyklejanie. Natomiast poznawanie polega na przykład na słuchaniu muzyki relaksacyjnej, oglądaniu spektakli teatralnych, głośnym czytaniu książek i projekcji filmów. Chcesz lepiej poznać temat arteterapii? Przeczytaj tekst https://sensarte.pl/czym-jest-arteterapia, który odpowie na Twoje pytania. Odkrywanie sztuki może zostać przeprowadzane również poprzez improwizacje ruchowe przy muzyce. Jest to ogromna, wręcz kolosalna, a co za tym idzie różnorodna gama opcji, w której każde dziecko, z pewnością znajdzie w jednej albo kilku z nich odzwierciedlenie siebie i swojej wyjątkowej duszy.

Lecznicza moc sztuki

Sztuka jest dla każdego i przewija się w naszym życiu na wielu płaszczyznach, więc dlaczego by nie wykorzystać jej do skomplikowanej terapii, jednocześnie uprzyjemniając nią czas dziecka, robiąc coś pożytecznego dla niego samego? Przeciwwskazań brak? Czas na korzyści z zastosowania arteterapii, które dzięki zastosowaniu przyjaznej dla każdego znakomitości sztuki są w stanie zmienić młodzież na lepsze. Mam tutaj na myśli osiągnięcie pozytywnego przewrotu zwiększając rozwój osobisty poprzez stosowanie materiałów skupiających się na aspektach artystycznych w nie zagrażających bezpieczeństwu i sprzyjających temu warunkach.

Możesz również polubić…