Radca prawny

radca prawnyCzym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny to zawód polegający, jak sama nazwa wskazuje, na udzieleniu rad w zakresie prawa obowiązującego na danym terytorium. Osoba wykonująca ten zawód może nas też reprezentować, w niektórych przypadkach, przed organami władzy publicznej np. urzędem skarbowym. Porady prawne, których udziela radca mogą dotyczyć niemal każdej gałęzi prawa.

Zobacz kto jest – Najbardziej znanym radcą prawnym w Polsce

Dla przykładu wyobraźmy sobie sytuację, że otrzymaliśmy spadek po bardzo, ale to bardzo dalekim krewnym i nie jesteśmy pewni co robić dalej. Radca prawny pouczy nas wówczas o możliwości przyjęcia lub odrzucenia spadku i poinformuje o konsekwencjach podjęcia takich, a nie innych działań. Dzięki temu możemy się uchronić chociażby przed przyjęciem spadku obciążonego długami tak bardzo, że przekraczają one wartość dziedziczonego majątku. Media co chwila nagłaśniają podobne sprawy i ofiary takiego „zgniłego” spadku z pewnością plują sobie w brodę, że nie udały się wcześniej do prawnika w celu wyjaśnienia nurtujących ich wątpliwości.

Należy pamiętać o kosztach porady prawnej

Oczywiście usługa udzielenia porady prawnej zazwyczaj nie jest darmowa, wyjątek stanowią różnego rodzaju „kliniki prawa” działające przy wydziałach prawniczych uczelni wyższych, jednak biorąc pod uwagę powyższy przykład warto odżałować wymaganą kwotę. Koszty związane z nieznajomością sytuacji prawnej mogą być bowiem po wielokroć wyższe niż honorarium prawnika. Jeśli naprawdę kogoś nie stać na zapłacenie radcy to może również udać się jednego, z licznie działających w Polsce, punktów bezpłatnej pomocy prawnej, które prowadzone przez są charytatywnie.
Źródło: http://radcaprawny-bilgoraj.pl

Możesz również polubić…