O tlenoterapii

W dzisiejszych czasach nikogo nie powinny raczej dziwić różnorodne nowoczesne metody leczenia pacjentów. W dzisiejszym artykule zamierzam opisać możliwie zwięźle i treściwie jedną z nich. Jest to tlenoterapia.

Ta metoda polega na wykorzystywaniu zwiększonego stężenia tlenu we wdychanym powietrzu

Każdy wie, że wszystkie komórki naszego organizmu wymagają stałego dostarczania tlenu. Niektóre z nich są szczególnie wrażliwe na niedobór tego gazu. Należą do nich przede wszystkim neurony, czyli komórki składające się na nasz układ nerwowy, a więc również mózg. To dlatego niedotlenienie mózgu miewa niejednokrotnie takie tragiczne konsekwencje.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się tlenoterapię?

Przede wszystkim znajduje ona zastosowanie tam, gdzie następuje niedotlenienie różnych tkanek i narządów. Najczęściej są to dosyć poważne przypadki. Nierzadko podłączenie do urządzenia medycznego, jakim może być chociażby koncentrator tlenu, ratuje pacjentowi życie lub chroni przed trwałym kalectwem.

koncentrator tlenu
Najczęstszym zdarzeniem skutkującym koniecznością poddania poszkodowanego tlenoterapii są pożary budynków. Jest to spowodowane niezwykle częstymi w takich sytuacjach takimi związkami, jak chociażby tlenek węgla, czy metan i substancje smoliste. Dlatego coraz częściej cywile nabywają sprzęt medyczny pozwalający na pobieżną tlenoterapię przed przyjazdem profesjonalnego pogotowia medycznego. Wspomnijmy jeszcze o sposobie podawania tlenu pacjentowi. Najczęściej odbywa się ono przez cewnik nosowy. Nierzadko jednak wykorzystuje się również maskę twarzową, bądź namiot tlenowy.

Ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem jest respirator

Jak widzimy, dzięki tlenoterapii można uratować życie wielu milionów. To kolejny powód, aby natychmiast zaopatrzyć się w niewielkie i tanie osobiste koncentratory tlenu.

Możesz również polubić…