Zaburzenia typu borderline

Warto na wstępie wyjaśnić sobie czym tak naprawdę są zaburzenia typu borderline. Są to takie zaburzenia, które mieszczą się pomiędzy zaburzeniami psychotycznymi, a zaburzeniami neurotycznymi. Stan emocjonalny takich osób bardzo często się zmienia, jednak uważany jest za stabilny, ale bardzo często przeważają tam odczucia negatywne, w mniejszym stopniu natomiast odczucia pozytywne.

Kobieta cierpiąca na zaburzenia typu borderline podczas wizyty w gabinecie Katarzyny Stefaniak

Czym charakteryzują się zaburzenia borderline?

,,Zaburzenia takie stwierdzane są wtedy, gdy utrudniają nam prawidłowe funkcjonowanie i które niestety nie są podatne na zmianę. Bardzo częstymi cechami w przypadku tych właśnie zaburzeń jest to, że wywołują one liczne problemy w naszej pracy, ale także sprawiają, że bardzo trudno jest się nam odnaleźć pośród społeczeństwa. Mamy wtedy trudności w nawiązywaniu, czy utrzymywaniu kontaktów społecznych, między innymi z powodu tego, że bardzo często dochodzi do wybuchów naszego niekontrolowanego gniewu.” – mówi psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak, która podczas wieloletniej praktyki przeprowadzała wiele terapii dla osób cierpiących na zaburzenia borderline. ,,Bardzo często również osoby te podatne są na większe ilości stresu, czego również nie są w stanie kontrolować i w ten sposób kolejne problemy coraz to intensywniej narastają. Warto wspomnieć, że zaburzenia typu boredline, to takie, które zawsze oddziałują na inne osoby. Tak naprawdę na wszystkich, którymi się otaczamy. Zarówno rodzinę, przyjaciół, czy osoby z którymi pracujemy. Co więcej, na nich to również odbija się negatywnie, a ich zdrowie zarówno psychiczne, czy fizyczne również w pewnym stopniu jest zagrożone.”

Kiedy udać się do specjalisty?

Nie ulega więc wątpliwości, że w takiej właśnie sytuacji niezbędna jest pomoc psychologiczna. Korzystanie z usług psychologa to nic złego, wręcz przeciwnie – mamy ciągłą możliwość porozmawiania z kimś, kto nas w 100% zrozumie, a właśnie w tym przypadku bardzo często trudno jest znaleźć taką właśnie osobę w swoim środowisku z tego względu, że mało kto spotkał się z zaburzeniami typu boderline. Zapewniając sobie pomoc specjalisty, pomagamy zarówno sobie, jak i całemu naszemu organizmowi, ale także dbamy zarówno o nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, co w dzisiejszych czasach jest przecież niesłychanie istotne. Warto wspomnieć, że pomoc specjalisty przy zaburzeniach typu boderline jest nieoceniona i bardzo często niezbędna do normalnego funkcjonowania. Warto czym prędzej sobie pomóc, ponieważ im szybciej to zrobimy, tym szybciej będziemy w stanie wrócić do normalnego życia, a całe nasze cierpienie skróci się w czasie.

Podsumowując, zaburzenia typu boderline z pewnością nie należą do najprzyjemniejszego i najłatwiejszego doświadczenia w naszym życiu. Warto jednak pamiętać, że nie jesteśmy z tym problemem sami. Mamy wokół nas świetnych, wspaniałych ludzi, którzy zawsze nam pomogą. Rodzina, przyjaciele, znajomi, a także psycholog, to osoby, które w każdej chwili, o każdej porze są w stanie nam pomóc, gdyż zależy im na naszym dobrym samopoczuciu i zdrowiu.

Możesz również polubić…