Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Prawdopodobnie każde przedsiębiorstwo w pewnym czasie będzie potrzebowało profesjonalnych usług księgowych. Okazuje się to szczególnie ważne w przypadku przechodzenia na pełną księgowość. Kłopotliwe są jednak kryteria, które powinniśmy się kierować przy wyborze.

Biuro rachunkowe w Bydgoszczy

Doświadczenie i wiedza potwierdzone certyfikatami

Można uznać, że niezwykle ważną determinantą jest doświadczenie. Im dłużej biuro istnieje, tym prowadziło ono księgowość wielu przedsiębiorstw. Takie biura są przygotowane na różne możliwości i informują klientów o możliwych kłopotach zawczasu. Ponadto do 2014 roku usługi księgowe mogły wykonywać tylko osoby z wykształceniem magisterskim albo podyplomowym z zakresu rachunkowości oraz z 3 letnią praktyką. To również świadczy o odpowiedniej wiedzy. Można więc wnioskować, że w przypadku biur rachunkowych wiedza łączy się mimochodem z doświadczeniem.

Ważnym wyznacznikiem wiedzy jest również informacja o posiadanych certyfikatach. Najpopularniejsze certyfikaty to Certyfikat Innowacyjna i Rzetelna Firma oraz Certyfikat Księgowego. Owe certyfikaty posiada Biuro Rachunkowe B&N, z którego ofertą można zapoznać się bezpośrednio w biurze przy ulicy Jana Karola Chodkiewicza 17 w Bydgoszczy lub dzwoniąc pod numer 517 459 020 – uzyskanie przez firmę tych niezwykle istotnych dokumentów świadczy o wiarygodności i rzetelności usług. Przy wyborze biura, warto też sprawdzić czy jest ono w rejestrach Stowarzyszenia Księgowych bądź w ewidencji Centrum Informacji Księgowej. Odpowiednie certyfikaty wskazują też, że biuro może gotowe do prowadzenia rachunkowości nawet w przypadku konieczności prowadzenia ksiąg zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.

Rekomendacje i informacje o współpracy rozwieją wątpliwości

Czasami warto zapytać kontrahentów z jakimi biurami rachunkowymi współpracują. Oczywiście o ile pozwalają na to stosunki w ramach współpracy. Jeśli są te stosunki bardziej formalne to zapytanie można argumentować chęcią zwiększenia współpracy lub integracji usług księgowych. Niemniej warto przejrzeć też tzw. opinie Google. Każde dobre biuro dba również o relacje publiczne, więc negatywna opinia powinna być powiązana z pytaniem o powód jej przyznania.

Niektóre biura rachunkowe wskazują z jakimi przedsiębiorstwami współpracują. Jeśli są one z podobnej do nasze branży, to prawdopodobnie biuro będzie lepiej przygotowane do współpracy. Ponadto jeśli przedsiębiorstwo korzystające z usług jest stosunkowo duże, to można mieć pewność, że świadczone są wysokiej jakości usług. Możliwe zaniedbywanie nas na rzecz większego klienta jest rzadką sytuacją w księgowości.

Księgowość Bydgoszcz

Cena i umowa są istotną kwestią

Należy również zajrzeć w cennik usług. Przyjrzeć się należy jakie usługi są oferowane oraz jaki jest ich proponowany koszt. Przy tym należy zapytać o niezrozumiałe kwestie. Odpowiednie biuro rachunkowe będzie potrafiło przystępnie wytłumaczyć z czym wiąże się wybrana usługa.

Zwracać należy też uwagę na proponowaną umowę. Chodzi przede wszystkim o kwestie związane z obiegiem dokumentów. Niemniej istotne są informacje dotyczące RODO. Mimo, że biura księgowe są zobowiązane do ich przestrzegania, to warto sprawdzić kto jest administratorem danych oraz w ramach jakich systemów będą przetwarzane dane naszego przedsiębiorstwa.

Możesz również polubić…