Jak zostać arteterapeutą?

Arteterapia jest coraz częściej i coraz chętniej stosowaną techniką przy leczeniu różnych zaburzeń oraz przy zwalczaniu traumatycznych doświadczeń. Sztuka okazuje się bowiem bardzo skutecznym narzędziem terapeutycznym. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na arteterapię, wzrasta również zapotrzebowanie na osoby, które będą w sposób profesjonalny takie terapie prowadzić. Jest to droga dla osób, które chcą pomagać za pomocą sztuki, jednak trzeba pamiętać o tym, że bez odpowiedniej wiedzy w tym temacie, realizowanie w sposób skuteczni sesji z arteterapii nie jest możliwe.

studia arteterapia

Jak zostać arteterapeutą?

Obecnie zawód, jakim jest arteterapeuta, nie jest jeszcze dokładnie uregulowany prawnie w naszym kraju. Oznacza to więc, że praktycznie każda osoba, która posiada przynajmniej średnie wykształcenie, może prowadzić zajęcia z arteterapii. Oczywiście istnieją pewne wymagania, które są ustalane przez ośrodki prowadzące właśnie arteterapię. Aby móc rozpocząć pracę jako profesjonalista w takim ośrodku, często wymagane są specjalne, dodatkowe uprawnienia. Pomóc w zdobyciu odpowiednich kwalifikacji mogą uzupełniające studia z arteterapii, które mają postać profesjonalnych szkoleń. Wybierając się na właśnie taki kierunek, można zdobyć niepowtarzalną wiedzę z tej dziedziny. Przy pracy z dziećmi w ramach arteterapii, wymagane również mogą być uprawnienia pedagogiczne, dlatego warto się zastanowić właśnie nad ich zdobyciem.

Formalne wymagania dla arteterapeutów

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, obecnie nasze prawo nie określa konkretnych wymagań odnośnie tego, kto może prowadzić arteterapie. Obecnie pewne regulacje w tej kwestii starają się podejmować niezależne stowarzyszenia, które zrzeszają profesjonalnych arteterapeutów. Najbardziej znanie i najbardziej liczące się stowarzyszenia obecnie to: Polskie Stowarzyszenie Terapii Przez Sztukę oraz Polskie Stowarzyszenie Muzykoterapeutów oraz Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich „Kajros”. Organizacje te wydają specjalne certyfikaty, które mogą okazać się bardzo pomocne podczas szukania zatrudnienia jako arteterapeuta.

Aby zostać arteterapeutą, który posiada odpowiedni certyfikat, warto spełnić jeden z następujących warunków: ukończenie studiów z zakresu terapii przez sztukę, uzyskanie certyfikatu na podstawie uznanego kursu szkoleniowego lub zdobycie kwalifikacji terapeuty zajęciowego. Pomóc w zdobyciu takiego wykształcenia mogą również odpowiednie książki z zakresu arteterapii, które zakupić można na stronie: https://sensarte.pl/sklep/, gdzie szeroki asortyment pomocy naukowych oferuje Centrum Arteterapii – SensArte. Aby zostać arteterapeutą, trzeba posiadać pewnie umiejętności, które pomagają przy pracy z osobami, które zmagają się z różnymi problemami. Oznacza to, że osoba chcąca być arteterapeutą musi być odpowiedzialna, komunikatywna, empatyczna, odporna na stres, cierpliwa, spostrzegawcza, kreatywna oraz otwarta.

Możesz również polubić…