Auto z zagranicy – rejestracja

rejestracja samochodu

Rocznie do Polski trafia około 700 tysięcy używanych aut

Importowanie samochodów z zagranicy jest wciąż bardzo popularne wśród Polaków. Na rynku zagranicznym można znaleźć lekko uszkodzony samochód lub zaniedbany, który w Polsce niewielkim nakładem finansowym doprowadzany jest do stanu używalności. Cena takiego auta w kraju jest kilka razy wyższa, co sprawia, że dla Polaków samochody z zagranicy są atrakcyjne. Sprowadzając samochód, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach.

Najważniejszą z nich jest rejestracja auta z zagranicy

Auto powinno być zarejestrowane zaraz po sprowadzeniu go do kraju. Samochód kupowany od importera powinien posiadać komplet dokumentów. Jeśli pojazd posiada dowód tymczasowy, formalnie nie można go zbyć. W tym czasie sprawdzana jest jego legalność. Kupując takie auto trzeba liczyć się z tym, że istnieje ryzyko, iż mogło zostać skradzione. Nabywca samochodu może samodzielnie dokonać rejestracji. Samo rejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji przebiega dość sprawnie. Obcojęzyczne dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język polski wraz z umową (chyba, ze została sporządzona w dwóch językach – wtedy nie ma takiego obowiązku). Następny krok to uzyskanie zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów.

Kolejny krok to opłacenie akcyzy

Przelew wykonuje się na rachunek Izby Celnej. Po uiszczeniu wszelkich niezbędnych opłat skarbowych i dostarczeniu dokumentów, kupujący otrzymuje tymczasowy dowód rejestracyjny i nowe tablice rejestracyjne. W ciągu 30 dni można zgłosić się po stały dowód i kartę pojazdu. Od tej pory pozostaje już tylko cieszyć się z nowego nabytku. Szybka rejestracja samochodu pozwoli uniknąć przykrych i nieprzyjemnych sytuacji związanych ze sprowadzeniem pojazdu do kraju.
Źródło: Rejestracja samochodu z zagranicy Biuro MBK